Motto

I ten nejsilnější protivítr se jednou otočí a napne ty správné plachty.

Z Valjeana bude seržant - Magazín Právo

Rozhovor pro Magazín deníku Právo - "Z Valjeana bude seržant" (říjen 2004)
Deník Právo
Z Valjeana bude seržant

Kostým ctihodného měšťana Jeana Valjeana z Bídníků bude za několik měsíců David Uličník (32) střídat s maskáči amerického vojáka bojujícího ve Vietnamu. Přípravy na muzikál Miss Saigon, který bude mít v GoJa Music Hall premiéru v první polovině prosince, jsou totiž v plném proudu.
Jako pacifista a člověk, který neabsolvoval vojnu, se David snaží oprostit od tématu války a v muzikálu vidí především silný příběh a nadčasovou hudbu. „Není poplatná době a patnáct let po světové premiéře zní pořád dobře, protože neobsahuje moderní aranže, které by třeba za deset let zestárly,“ popisuje dílo, jež vzešlo ze stejné dílny jako Bídníci, tedy od autorů Claude-Michela Schönberga a Alaina Boublila.
Odborníci mluví o tom, že Miss Saigon patří mezi nejnáročnější kusy, hraničící až s operou. Jenže už na konkursu, kdy přihlížející kolegové v žertu křičeli, ať Davidovi vezmou mikrofon, představitel staršího seržanta Johna dokázal, že se jeho hlas, který mu letos vynesl širší nominaci na Thálii, před ničím nezastaví.
Zachraňuje vietnamské děti
„Tenhle příběh se bude odehrávat dnes a denně až do konce světa,“ říká David o love story amerického vojáka a vietnamské prostitutky. Sám sice nehraje hlavní roli, ale „dost tahá za nitky“ a ovlivňuje osudy druhých. Na jevišti si kromě řady duetů zazpívá i sólovou píseň s názvem Bui Dui - tak se ve Vietnamu říkalo dětem, které s tamními nevěstkami zplodili Američané.
„Bylo na nich vidět, že nejsou čistí Vietnamci, a vláda je za to zavírala do koncentráků a jinak trápila. John za nimi odletí zpátky a snaží se je dostat do Ameriky. Na vojně ledacos zažil a má většínadhled než třeba hlavní hrdina Chris, takže ve druhé části prodělá určitý vývoj. Podívá se zpátky a rozhodne se řešit, co za sebou zanechal. V Chrisovi, kterému na začátku pro rozptýlení koupí prostitutku Kim, vidí sebe, když na vojně začínal, nesoudí ho za chyby, ale spíš se mu snaží pomoct,“ vysvětluje David.
Pochvaluje si, že role Johna, kterou v zahraničí obvykle ztvárňují černoši, mu sedí víc než postavy milovníků, kde zpravidla není co hrát. Jak tvrdí, ze studijních důvodů se byl pohorách dívat i ve vykřičeném domě, aby nasál atmosféru. Vojáci totiž ve Vietnamu často relaxovali v náruči prostitutek. „Nemohl jsem se odvázat a měl jsem trému z něčeho neznámého,“ prozrazuje své pocity z návštěvy podniku, ve kterém se prý zmohl leda na zastrkávání bankovek za prádlo svůdných tanečnic.
Ačkoli se v šoubyznysu a zvlášť v prostředí muzikálů pohybuje bezmála deset let, nikdy ho nenapadlo získávat si přízeň žen tím, že by jim zpíval. Ostatně, jak tvrdí, před lidmi, kterým se odevzdává při každém představení, se v osobním životě spíš uzavírá, a pokud může, uteče před nimi do přírody. Naposled to udělal v červenci, když si na týden vyjel na přítelovu chatu do Krkonoš. Po jezdil na kole a Adršpašské skály prošel pěšky.
Vzhledem k tomu, že nevydržel dlouho odpočívat, čtvrtý den si našel ve skalách akusticky výhodné místo, kde si k údivu kolemjdoucích prozpěvoval lidové písničky. „Už jsem cítil, že mi něco chybí, že je ve mně pramen, který musí ven,“ vysvětluje zpěvák, který se víc než mezi lidmi odreaguje při poslechu hudby, četbou nebo pozorováním oblaků. S chutí si také zasportuje, na což v poslední době nemá až tolik času a ochablejší fyzičku hned pocítí na jevišti.
„Ne že bych nestačil s dechem, ale role mi dává zabrat, takže se dřív vyčerpám. Jakmile se ale oprostím od jevištního podání - třeba při zpěvu s kytarou pro přátele - tak se naopak nabíjím.“ Příští rok v lednu se chystá s kamarády do Thajska užít si moře a přírody. Předtím si ale musí odbýt přípravy na Miss Saigon a natáčení desky se 4TETem Jiřího Korna. Navíc se chystá na sólovou desku: "Dělám převážně hudbu plnou zajímavých nálad a melodií a emocí, kde si můžu psát lyrické texty" dodává David Uličník. [zpět]
Created by SOVA NET : Webdesign | Optimalizace pro vyhledávače | Redakční systém